Створено штучний ензим, який пожирає пластик

Створений американськими вченими ензим розщеплює пластик краще, ніж природний, пише Uopnews.port.ac.uk.

Біологи створили його випадково, коли вивчали кристалічну структуру недавно відкритого природного ферменту, який розщеплює поліетилентерефталат (ПЕТ).

Для перевірки однієї з гіпотез вони внесли мутації в активний центр білка, які повинні були «вимкнути» його активність, проте замість цього фермент став працювати на 20% ефективніше. Більш того, він виявився здатний переробляти поліетилен фурандікарбоксілат – полімер, що отримується з целюлози.

«Є велика ймовірність, що в наступні роки ми побачимо індустріальний процес розщеплення ПЕТ і, можливо, інших речовин на первинні« будівельні блоки », які можна буде постійно переробляти», – прокоментував відкриття керівник дослідження професор Плімутського університету Джон МакГіхан.

Зараз пластик став одним з основних забруднювачів навколишнього середовища, в тому числі води. З тих пір як почав розвиватися промисловий випуск пластика, а це всього якихось 60 років, в світі виробили понад 8,3 млрд тонн різних його видів, найпоширенішим з яких є ПЕТ. Тому вчені шукають способи утилізації ПЕТ без шкоди для навколишнього середовища.

Нагадаємо, що природний фермент, який пожирає пластик, виявили в 2016 році японські мікробіологи, коли досліджували грунт поблизу заводу з виробництва ПЕТ.

Наскільки такий варіант переробки буде ефективний і успішний покаже тільки час, адже передусім вчені мають ще багато часу витратити на тестування нової технології.